
VisdomsNettets Åndsvidenskabelige Ordbog
Åndsvidenskaben bruger en terminologi, der indeholder ord og begreber, som ikke findes i det almindelige danske sprog. I VisdomsNettets ordbog kan du finde en forklaring på de fleste af Åndsvidenskabens begreber og udtryk.
Hvis du scroller ned i bunden af skærmen, kan du vælge mellem alle bog-staver i alfabetet. Klik på det ønskede bogstav. Derefter kan du bladre ved at klikke pÅ siderne 1, 2, 3 ... osv.
Det opslåede ord
Eva
Betydning
(Hebræisk). Eva eller Hawwah stammer fra ”hawah”, der betyder ”at ånde” eller ”at leve”. Eva er den mystiske ”Moder til alt levende” − en allegorisk og alligevel virkelig skikkelse i alle arkaiske kosmogonier. Mosebøgerne omtaler tre Eva’er: 1) Den arketypiske Eva, som er det feminine aspekt af det guddommelige androgyne aspekt, som både er Adam-Kadmon og Sephira-Eva. 2) Symbol på overgangen til den tidlige 3. rodrace efter adskillelsen af kønnene, men før vækkelsen i tankesindet. 3) Eva som mor til Abel og Seth, og her begynder udviklingen af menneskets historie efter vækkelsen af tankesindet. Den første Eva var ikke kvinde, men ligesom den første Adam, var hun det åndelige feminine aspekt af den arketypiske åndelige kilde. Den anden Eva var heller ikke kvinde, men symbol på selve kvindekønnet. Den tredje Eva var som bekendt både kvinde og mor. De tre Eva’er svarer til de tre Adam’er. (Kabbalaen nævner fire Adam’er). Den første er den åndelige Adam, som er det maskuline aspekt af den arketypiske kilde. Den anden Adam repræsenterer den første, ubevidste menneskerace. Og den tredje Adam er ”den race, der oplevede sig som fuldstændig adskilt, og som derfor åbnede øjnene”. Mellem Eva i 1. Mosebog og Eva, der er mor til Seth i 4. Mosebog, går der meget lange tidsperioder på millioner af år. I den lange periode sker den arketypiske forberedelse af planeten til menneskeheden, og forberedelserne blev efterfulgt af forskellige Rodracer og tre Edens Haver. Der gik millioner af år − selv mellem de sidstnævnte. Den originale bog, som de hebræiske Mosebøger senere blev samlet fra, er gået tabt. Men materialer fra den originale bog er alligevel blevet givet til menneskeheden − først tilsløret og senere omskrevet af Ezra med bevidste fejltagelser, fordrejninger og uorden i kronologien. På trods af at vigtige ord og sætninger er blevet fejloversat af europæiske lærde, er der stadig mange lighedspunkter med de esoteriske forklaringer. Da tænkeevnen begyndte at dukke op i Adams og Evas tankesind, begyndte de på den selvbevidste udvikling, og det er en henvisning til den anden og tredje Eva, som er nævnt ovenfor. Da de spiste af frugten fra Kundskabens træ, symboliserer det vækning af menneskets tankesind. Det viser, at Eva var i kontakt med åndelige kræfter − ikke dæmoniske. Det samme gælder slangen og træet, som begge er ældgamle og universelle symboler på hellig og esoterisk viden. At spise af frugten fra Kundskabens Træ vil sige at tilegne sig den viden, som guderne er i besiddelse af, og den fører til udødelighed i henhold til loven. Der er hverken sammenhæng eller historisk eller filosofisk lighed mellem Eva og Lilith. Lilith var iflg. en middelalderlig jødisk legende Adams allerførste kone eller elskerinde. (Se også Adam, Adam-Adammi, Adam-Illa’ah, Adam-Kadmon, Adam-Ri’shon, Kabbala, Kosmogoni, Lilith, Rodrace, Sephiroth og Træ). |